GEOLOGICAL SURVEY OF IRAN | http://geotourism.gsi.ir
English

جایگاه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

سازمان زمین‏‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به‌‏عنوان یک سازمان حاکميتى در چهارچوب اجرايى وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور فعاليت مي‏‌نمايد. اين سازمان پژوهشی ـ عملیاتی با دارا بودن متخصصين، کارشناسان و امکانات منحصر به‏‌فرد در انجام مطالعات و عمليات زمين‌شناسى و اکتشافات موادمعدنى در سراسر کشور با به‏کارگيرى دانش فنى روز، سياست‌گذارى و تعيين خط‌مشى، برنامه‌ريزى و نظارت در اين زمينه و تهيه و انتشار يافته‌ها و نقشه‌هاى زمين‌شناسى در مقياس‌هاى مختلف و داشتن تجربه‌ای بیش از نیم قرن، همواره پيشگام و موفق بوده‌است.

همچنين سازمان زمین‏‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران پرسابقه‏‌ترین سازمان در منطقه خاورمیانه از دیدگاه بررسی‏‌های مربوط‏‌به میراث زمین‏‌شناختی بوده و نقش کلیدی و مهمی در سازماندهی و مدیریت مطالعات میراث زمین‌شناختی در کشور را بر عهده دارد. شناخت ميراث زمين‏‌شناختى هر کشور از مهم‏ترين اقدامات براى ثبت تاريخ زمين‏‌شناسى و تکامل آن کشور است و لازم به‌ذکر است که این سازمان پیشنهاد تأسیس یکی از نخستین ژئوپارکهای شبکه جهانى و همکاری در ثبت آن‌را در سوابق خود دارد (ژئوپارک‌جهانى قشم).

براین اساس، طبق مصوبه‌شماره 93780/ 43108 مورخ 8/5/1390 کمیسیون محترم زیربنایی دولت، سازمان زمين‌شناسى‌و اکتشافات‌ معدنى‌کشور مسئولیت شناسايى نقاط پرپتانسیل گردشگری زمین‌شناختی (ژئوتوریسم) و همچنین زمين‌بوستان‌هاى‌کشور (ژئوپارک) و تدوین ضوابط فنى‌شناسايى، حفظ و بهره‌بردارى از آنها را با همکارى سازمان‌هاى ذیربط عهده‌دار شده‌است.

همچنین براساس مصوبه نمایندگان ویژه ریاست‌جمهوری‌محترم به‌شماره 49398ن‌ مورخ 19/4/1392در کارگروه توسعه بخش معدن، وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری دستگاه‌های مربوط مسئولیت ساماندهی مطالعات، ثبت و نظارت بر ژئوپارک‌های ملی کشور  و فراهم ساختن زمینه ثبت جهانی آنها، از طریق تشکیل کارگروه ملی ژئوپارک‌های ایران با همکاری علمی سازمان‌های حفاظت محیط زیست، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت کشاورزی از طریق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور را برعهده داشته و موظف شده‌است به تدوین و ابلاغ دستورالعمل مورد نیاز با همکاری سازمان‌های ذیربط مبادرت ورزد.

صفحه نخست
Warning: mysql_close(): 14 is not a valid MySQL-Link resource in /home/geotourism/Classes/Portal.Database.Class.php on line 20