GEOLOGICAL SURVEY OF IRAN | http://geotourism.gsi.ir
English

تاريخچه ژئوتوريسم و ژئوپارک در ايران

نخستین مقاله‌ رسمی در مورد گردشگری زمین‌شناختی در ایران توسط محمدحسن نبوی در هجدهمین گردهمایی سالانه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور (1387)ارائه و به چاپ رسید. وی در این مقاله ضمن اشاره به اهمیت این موضوع در زمین‌شناسی و با توجه به توانمندی‌های بالای ایران در این زمینه، پیشنهاد توجه بیشتر به این موضوع در کشور را ارائه داد. پس از آن، علیرضا امری‌کاظمی از سال1379برنامه گسترده‌ای را در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای شناسایی و معرفی پدیده‌ها و عوارض زمین‌شناختی کشور )بررسی و معرفی گوناگونی زمین‌شناختی‌کشور( آغاز نمود که نتایج آن پژوهش‌ها در نشریات، کتاب‌ها و مقالات متعدد در داخل و خارج از کشور منتشر گردید. اطلس ميراث زمين شناختى ايران برگزیده‌ای از نتایج آن پژوهش‌ها است. گردهمایی‌های سالانه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و ا کتشافات معدنی کشور و همچنین انجمن زمین‌شناسی ایران فرصتی بود که علاقمندان و پژوهشگران جوان مقالات و یافته‌های جدید خود را در زمینه ژئوتوریسم ارائه دهند و این سازمان به‌عنوان پایگاه و جایگاه این موضوع در کشور، نقش خود را ایفا نمود. از دیگر پژوهشگرانی که با انتشار کتاب‌ها و مقاله‌های گوناگون نقش ارزنده‌ای در گسترش مفاهیم وابسته به میراث زمین‌شناختی، ژئوتوریسم و ژئوپارک داشته‌اند باید از رضا خوشرفتار، بهرام نکویی‌صدری، جعفرصبورى، کمال طاهری، ندا ترابی‌فارسانی و علی رحمانی یاد کرد. اين افراد در پیشبرد این مقوله نوپا در کشور نقش مهمی داشته‌اند.

ثبت ژئوپارک قشم در فهرست ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در سال 1385نقطه عطفی در فعالیت‌های ژئوتوریسم کشور بود. این مهم با پیشنهاد اولیه علیرضا امری کاظمی در سال 1380 و پیگیری‌های مستمر و چندساله بیژن فرهنگ دره‌شوری، زنده‌ياد عبدالعظیم حقی‌پور و فخرالدین انوار به انجام رسید. سازمان منطقه آزاد قشم در اواخر سال 1386 اولین کنفرانس ژئوپارک قشم را برگزار نمود. این کار با همکاری کمیسیون ملی یونسکو و همچنین افرادی چون محمد قرشی، محمدرضا قاسمی‌نژاد، علیرضا امری‌کاظمی، الهام کزازی و عباس ناصری به‌انجام رسید.

در سال 1390و پس از تصویب آیین‌نامه ژئوپارک‌ها در کمیسیون زیربنایی محیط زیست و صنعت هیات دولت و پس از آن، با شکل‌گیری گروه میراث زمین‌شناختی در سازمان زمین‌شناسی و ا کتشافات معدنی کشور، این سازمان به‌طور رسمی و عملی پیشگام و پرچم‌دار امور مربوط به شناسایی، ثبت و حفاظت از میراث زمین‌شناختی کشور شد.

همچنين در سال 1391 براساس مصوبه هيئت دولت، سازمان موظف شد با همکارى ارگان‌هاى ذيربط ديگر نسبت به تشکيل کارگروه ملى ژئوپارک‌هاى کشور اقدام نمايند. اين امر تحولى بزرگ در توسعه زمين‌گردشگرى کشور ايجاد خواهد نمود.

 


 

صفحه نخست
Warning: mysql_close(): 14 is not a valid MySQL-Link resource in /home/geotourism/Classes/Portal.Database.Class.php on line 20