GEOLOGICAL SURVEY OF IRAN | http://geotourism.gsi.ir
English

ابزارهای تفسیر در زمين‌گردشگرى

ابزارهایی که می‌توان در تفسیر ژئوسایت‌ها به کار برد:

عکس: عکس ابزار قدرتمندی برای نشان دادن یک ژئوسایت و ویژگی‌های آن است. یک عکس خوب و دقیق می‌تواند حجم زیادی از اطلاعات را ارائه داده و از توصیفات طولانی برای شرح و تفسیر یک پدیده زمین‌شناختی جلوگیری نماید.

کتابچه‌های راهنما: می‌توان اطلاعات پایه و برخی ویژگی‌های مهم یک ژئوسایت را به همراه تصاویر و طرح‌های توجیهی در قالب یک کتابچه یا بروشور کوچک و سبک در اختیار بازدیدکنندگان قرارداد .اینگونه کتابچه‌ها بهدلیل راحتی حمل و سرعت در دسترسی به اطلاعات اولیه بسیار مورد علاقه گردشگران است.

نقشه مسیر و نقاط: نقشه‌ها با نشان دادن محل قرارگرفتن ژئوسایت‌ها و همچنین مسیرهای ژئوتوریسم یکی از ابزارهای مهم و مفید برای گردشگران هستند که می‌توانند بسته به بزرگی منطقه مقیاس‌های گوناگونی داشته و در آنها از نمادها و نشان‌های گرافیکی برای گویاتر شدن و آسان‌تر شدن کاربرد استفاده شود.

فیلم: تهیه فیلم‌های کوتاه و بلند مستند از ژئوسايت‌ها با تاکید بر ویژگی‌های زیبایی‌شناختی پدیده‌های آن ژئوسایت همراه با یک متن ساده و مختصر ابزار خوبی برای معرفی آن ژئوسایت است.

لوح‌فشرده‌اطلاعاتى: لوح‌های‌فشرده کهبه‌صورتچندرسانه‌ای( (Multimediaطراحی شده ودارای قابلیت ارتباطی‌دوطرفه (Interactive) باشند، یکی از مفیدترین ابزارها برای کسب اطلاعات در مورد یک ژئوسایت و همچنین علاقمندساختن گردشگران به بازدید از آن است.

پایگاه اینترنتی و گشت مجازى: پایگاه اینترنتی بهترین و سریع‌ترین وسیله برای دسترسی به اطلاعات از دورترین نقاط ممکن است. ایجاد ارتباط با بازدیدکنندگان پایگاه اینترنتی و دریافت نظرات و پرسش‌های آنها و پاسخگویی سریع از ویژگی‌های این ابزار است. همچنین می‌توان تورهای مجازی از یک ژئوسایت را در پایگاه اینترنتی قرار داد تا افراد بتوانند از این طریق دیدگاهی کلی نسبت به آن پیدا نمایند. تورهای مجازی در واقع نوع گشت با استفاده از تصاویر ویژه است که به بازدیدکننده احساس حضور در محیط واقعی و سرک کشیدن به هر گوشه از آن محیط را می‌دهد.

سینمای فرانما (IMAX) :سامانه جدیدی که مدتی است در خدمت هنر سینما قرار گرفته و ویژگی آن نشان دادن تصاویر بسیار بزرگ و عریض و شبه سه بعدی است و بیننده خود را  کاملا در محیط موضوع حس می‌کند. با توجه به عظمت و شکوه پدیده‌های زمین‌شناختی، این سامانه می‌تواند در این زمینه بسیار کارآمد بوده و مخاطبین بسیار زیادی را به سمت خود جلب نماید و در نتیجه توجه و علاقه عمومی را به ژئوپارک‌ها و ژئوتوریسم گسترش دهد.

ابزارهای پروازى: بزرگی و گستردگی بسیاری از پدیده‌های زمین‌شناختی، بازدید از آنها را از نزدیک و از روی زمین مشکل کرده و به این شکل بازدیدکننده نمی‌تواند تصور و درک درستی از ابعاد و ساختار اینگونه پدیده‌ها بهدست بیاورد )پدیده‌های بزرگ وابسته به زمین‌ساخت از این گونه‌اند). کاربرد بالگرد، هواپیماهای کوچک و هواسره‌ها)گلایدر(، کایت موتوردار و بالن‌ها می‌تواند در این زمینه بسیار کارساز باشد. در واقع اینگونه بازدیدهای هوایی حسی دگرگونه به بازدیدکننده داده و علاقمندی او را به این موضوع بیشتر می‌کند. آمار یک صد هزار بازدیدکننده هوایی در سال در مورد بازدیدکنندگان هوایی از دره گراندکانیون آمریکا  )استیو مارتین،( 2006، در نوع خود بسیار جالب بوده و اهمیت این‌گونه گشت‌ها در ژئوتوریسم را نشان می‌دهد.

(عليرضا امرى کاظمى،1391)

صفحه نخست
Warning: mysql_close(): 14 is not a valid MySQL-Link resource in /home/geotourism/Classes/Portal.Database.Class.php on line 20