GEOLOGICAL SURVEY OF IRAN | http://geotourism.gsi.ir
English

 کرمان|دشت لوت
  پدیده های دیگر استان

عکس مورد نظر در حال بارگذاری می باشد لطفا صبر کنید
دشت لوت
دشت بزرگ لوت در جنوب شرق ایران دارای زیباترین و کم نظیر ترین پدیده‌های بیابانی است.
- در شرق لوت تجمعی عظیم از انواع ساخت های ماسه بادی به وسعت 10 هزار کیلومتر مربع وجود دارد که به زبان محلی به آن ریگ یلان می گویند. دراین ناحیه بلندترین هرم های ماسه ای جهان به ارتفاع نزدیک به 500 متر وجود دارند.
- در مرکز لوت که به آن هامادای مرکزی می گویند دشتی وسیع پوشیده از ریگ و سنگ قرار دارد که به این نوع پوشش سنگ فرش بیابانی می گویند.این دشت کاملا مسطح بوده و تقریبا فاقد عارضه خاصی است. بیشتر موادی که در پهنه این دشت به چشم می خورند منشا آذرین دارند. ازجمله می‌توان به قطعات بسیار فراوان آگات و انواع سلیس بی شکل اشاره نمود.
- در بخش غربی لوت یاردانگ‌ها یا کلوت‌ها قرار دارند و عبارتند از رشته عوارض طولی و موازی با روند شمال غرب جنوب شرق که با دالانهایی با همین مختصات از یکدیگر متمایز شده اند.کلوت‌ها از مواد تبخیری – تخریبی تشکیل شده اند و پهنه ای به طول 150 و عرض 80 کیلومتر را در بر گرفته اند که وسیع ترین در جهان است. ارتفاع برخی از این عوارض تا 120 متر نیز می رسد.
 پهنه‌های کویری _ در استان سمنان
 دق _ در استان يزد
 پیوندهای مرتبط

صفحه نخست
Warning: mysql_close(): 14 is not a valid MySQL-Link resource in /home/geotourism/Classes/Portal.Database.Class.php on line 20